reklam
reklam

“Ankara Miras Şantiye Gezileri” Başladı - HABER ANKARA TVHABER ANKARA TV

13 Temmuz 2024 - 13:06

“Ankara Miras Şantiye Gezileri” Başladı

reklam
“Ankara Miras Şantiye Gezileri” Başladı
Son Güncelleme :

25 Temmuz 2022 - 12:56

123 views
reklam

Ankara Büyükşehir Belediyesi, turizmi canlandırmak ve kent tarihini tanıtmak amacıyla hayata geçirdiği ‘Ankara Miras Şantiye Gezileri’nin ilkine Başkentliler yoğun ilgi gösterdi. Restorasyon çalışmaları devam eden Arkeopark, Roma Tiyatrosu ve Ankara Kalesi’ndeki şantiyelere düzenlenen ücretsiz gezi programına ilişkin sosyal medya hesapları üzerinden paylaşımda bulunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Geçmişimizi geleceğe taşırken tarihi anlara Ankaralılarla tanıklık ediyoruz” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, turizmi canlandırmak ve kent tarihini tanıtmak amacıyla hayata geçirdiği ‘Ankara Miras Şantiye Gezileri’nin ilkine başkentliler yoğun ilgi gösterdi. Restorasyon çalışmaları devam eden Arkeopark, Roma Tiyatrosu ve Ankara Kalesi’ndeki şantiyelere düzenlenen ücretsiz gezi programına ilişkin sosyal medya hesapları üzerinden paylaşımda bulunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Geçmişimizi geleceğe taşırken tarihi anlara Ankaralılarla tanıklık ediyoruz” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kent tarihini tanıtmak ve turizmi canlandırmak amacıyla Arkeopark, Roma Tiyatrosu ve Ankara Kalesi Sokak Sağlıklaştırma restorasyon ve konservasyon çalışma alanlarını başkentlilerin ziyaretine açtı. “Ankara Miras Şantiye Gezileri” uygulamasının ilkine yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, ücretsiz düzenlenen gezide Arkeopark, Roma Tiyatrosu ve Ankara Kalesi Sokak Sağlıklaştırma şantiyelerini yerinde gezerek bilgi aldı. ABB Başkanı Mansur Yavaş da sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda yeni uygulamayı, “Geçmişimizi geleceğe taşırken tarihi anlara Ankaralılarla tanıklık ediyoruz. Ankara Miras Şantiye Gezilerimize katılan vatandaşlarımız Roma Tiyatrosu, Arkeopark ve Ankara Kalesi restorasyon çalışmalarımızı uzman rehberler eşliğinde yerinde inceliyor” sözleriyle duyurdu.

GEZİYE DAHA FAZLA KİŞİNİN KATILABİLMESİ İÇİN PROGRAMIMIZI REVİZE EDİYORUZ”

Ankara Miras Şantiye Gezileri uygulaması ile kentin tarihi ve kültürel miras bilincini artırmayı ve bütün bu arkeolojik çalışmaların Başkentliler tarafından daha görünür ve bilinir hale getirmeyi istediklerini belirten ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, şöyle konuştu:

“Ankara’daki var olan tarihi ve kültürel arkeolojik varlıkların restore çalışmalarını hızla sürdürmeye devam ediyoruz. Bütün bu arkeolojik çalışmaları Başkentliler tarafından daha görünür ve bilinir hale getirmeyi hedefliyoruz. Projeyle Başkent turizmine katkı sağlamayı da amaçlıyoruz. Ankara tarihte büyük uygarlıklara ev sahipliği yapmış önemli bir kent. Kurumsal sayfamızda gezi duyurusunu yaptık. Temmuz ayında 2 ve ağustos ayında da 2 programımız var. Kontenjan şimdilik 20 kişi. Geziye daha fazla kişinin katılabilmesi için programımızı revize ediyoruz. Sevindirici olan şu; kısa sürede kontenjan doldu ve bu da ilginin yoğun olduğunu gösteriyor. Gezi esnasında Arkeopark, Roma Tiyatrosu ve Ankara Kalesi içerisindeki tarihi ve Osmanlı yapılarının restorasyon çalışmalarını gezdiriyoruz. Uzman arkadaşlar gezi esnasında bilgilendirme yapıyor. Gezide küçük ikramlar ve hediyeler de veriyoruz. Hem gezerek hem de eğlendirerek Ankara’nın tarihini anlatmış ve tanıtmış oluyoruz.”

GRİ ŞEHİR ANKARA’YI RENKLENDİRMEK ADINA YAPILAN BU ÇALIŞMADAN OLDUKÇA MEMNUN KALDIM”

Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, şantiye gezisine yoğun ilgi gösteren vatandaşların restorasyon çalışmalarına ilişkin sorularını da yanıtladı. Şantiye gezilerine katılan vatandaşlar; restorasyon çalışmalarındaki izlenimlerini şu sözlerle paylaştı:

-Emre Cebeci: “Büyükşehir Belediyesi’ne böyle bir etkinlik düzenlediği için öncelikle çok teşekkür ediyorum. Gri şehir Ankara’yı renklendirmek adına yapılan bu çalışmadan oldukça memnun kaldım. Özellikle hem Ankara hem de Türkiye’deki ilk Arkeopark olacağı için bir Ankaralı olarak çok gurur duyuyorum. Herkesin Ulus, Ankara Kalesi ve çevresini gezmesini ve bu tarihi yapıları keşfetmesini öneriyorum.”

-Hülya Çakır: “Restorasyon çalışmasını yerinde görmek çok faydalı oldu. Şantiyede görevli arkadaşlar da çok özenli çalışıyorlar bu benim çok hoşuma gitti. Eserler korunmuş, dikkat ediliyor ve uzmanlar başında duruyor. Gezi duyurusunu da sosyal medyadan gördüm ve ilgimi çekti, iyi ki gelmişim.”

“ARKEOPARK’TA ÇIKAN BİZİM KÜLTLERİMİZ ÜLKEMİZ VE ANKARA İÇİN ÇOK DEĞERLİ”

– Efe Can Tanrısever: “Tarih bölümü öğrencisiyim. Özellikle Antik Roma üzerinde yoğunlaştığım bir çalışma yürütüyorum. Ankara için tarihi yapıları Ankara’ya kazandırmak ve turizmi etkilemek için çok önemli bir çalışma olduğunu gördüm. Arkeopark’ta çıkan bizim kültlerimiz ülkemiz ve Ankara için çok değerli. Bu projede emeği geçen ve tarihi yapıları gezmemize imkan tanıyan Büyükşehire teşekkür ediyorum.”

Kaynak: ANKA
reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam